Nabídka na AliExpress – produkty, jak nakupovat

Nakupování věcí online se stalo hitem posledních let, hlavně v době koronavirové krize. Nákupy z pohodlí domova se staly součástí života. Nabídka tuzemských e-shopů je vcelku široká, ovšem pokud jde o oblíbenost, stále vedou čínské e-shopy. AliExpress je jedním z těch, které oslovily miliony lidí, a jinak tomu není ani v České republice. Co vše nabízí AliExpress? Jak probíhá objednávka?

AliExpress nabízí levné zboží ze třetích zemí, zejména z Číny. Lze zde nakoupit nepřeberné množství zboží za nízké ceny. To nalákalo mnoho lidí. AliExpress je na předních pozicích v oblíbenosti zahraničních e-shopů. Čím si to zasloužil? Zřejmě širokou nabídkou, která je v milionech produktů za nízké ceny.

Co má AliExpress společného s e-shopy Temu a Wish, a čím se naopak odlišují?

Co je to AliExpress?

AliExpress je internetové tržiště založené v roce 2010. Od té doby stále roste a stává se oblíbenější. Jde o e-shop, na kterém jsou nabízeny produkty výrobců a obchodníků ze třetích zemí. Miliony produktů jsou rozděleny do kategorií pro snadnou orientaci. Nakupování je tak jednoduché.

Podstatou AliExpressu je nízká cena. Produkty jsou nabízeny za cenu, která nemůže českým e-shopům konkurovat. Díky tomu si drží svou pozici na trhu. Jak nakupovat na Aliexpressu, radí spousta videí a stránek, které jsou zaměřené na detailní postupy.

Nabídka zboží na AliExpressu v češtině

AliExpress nabízí širokou škálu produktů. Jde o zboží, které má velmi nízkou a střední hodnotu. Jde především o menší produkty, jako jsou doplňky pro domácnost, menší elektronika, oblečení, hračky a mnoho dalšího. AliExpress nabízí od každého něco, čímž se odlišuje například od e-shopů Cafago nebo TomTop, jejichž nabídku tvoří zejména elektronika jako třeba mobily z Číny.

Nabídka zboží na AliExpressu přesahuje skoro 40 milionů produktů. Produkty jsou rozděleny do několika kategorií pro snadnější hledání. Pokud by ovšem vyhledávání dle kategorie selhalo, je možnost fulltextového vyhledávání. Je zde umístěno vyhledávací okno, kam lze zapsat, co zákazník hledá.

Jako nejoblíbenější produkty lze zmínit pouzdra na mobily, kuchyňské vychytávky, doplňky pro automobily a hobby, jako například potřeby pro rybaření. Jde o produkty, které tu lze najít velmi levně. Kolikrát lze najít zboží, které je nabízeno i v České republice, nicméně na AliExpressu je nabízeno mnohonásobně levněji.

TIP: Další velmi úspěšný e-shop je Wish. Co je Wish?

AliExpress oblečení

AliExpress nabízí mimo jiné i oblečení. Nabídka je jak pro dámy, tak i pro pány. Nabídka oblečení na AliExpressu je opravdu široká a každý si zde určitě najde něco, co se mu líbí. V letní sezóně jsou velice oblíbené plavky a letní šaty. Je tu nepřeberné množství barev a tvarů. Zavinovací šaty, formální šaty, letní šaty a tak dále.

AliExpress nabízí oblečení za bezkonkurenční cenu. Ta je velice nízká a tedy odpovídá kvalitě. V mnoha případech jde o materiál, který se rychle obnosí. Avšak neplatí to o všem oblečení. Dají se zde najít pěkné kousky za dobrou cenu. V některých případech je na AliExpress možné najít také fake značkové oblečení.

Také je potřeba si dát pozor na velikosti. Jistě z vlastní zkušenosti každý ví, že číslování je problém při každém nákupu. Každý obchod používá jiné a vzít tak správnou velikost bývá sázka v loterii. Pro čínský e-shop to platí o to více. Jelikož jde o zboží, které je většinou menší. Při prvním nákupu se tak může stát, že bude zakoupena menší velikost. První nákup lze brát jako zkušební.

Naštěstí je u oblíbených prodejců přidáno také hodnocení a fotky od kupujících. Lze se tak podívat, zda velikosti odpovídají tabulce. Dle fotek je také možné zjistit, jak oblečení vypadá ve skutečnosti.

Jak nakupovat na AliExpressu v češtině?

AliExpress má webovou stránku, která je základem. Doba se posunula a AliExpress se musel přizpůsobit. Nyní existuje i mobilní aplikace, která například pomáhá s hledáním produktu díky fotce. To je velmi užitečná záležitost. Lze takto hledat dle již staženého obrázku nebo použít pro vyhledávání fotoaparát. Aplikace dle obrázku ukáže podobné produkty, které jsou v nabídce k zakoupení.

Samotná aplikace je velmi dobře hodnocená. Je ke stažení zdarma a určitě stojí za vyzkoušení. Nabízí také některé speciální akce. Například exkluzivní slevy pouze pro nákup přes aplikaci, speciální nabídky a sledování objednávky.

Pro nakupování je nutné se zaregistrovat. Registrace na AliExpress je možná několika způsoby – přes email, přes Google účet či Facebook. Po registraci je možné ihned nakupovat.

Nabídka zboží na AliExpress je i česky. Webová stránka nenabízí možnost přepnutí do českého jazyka, nicméně lze použít překlad přímo v prohlížeči. Jako měnu lze mít nastavenou českou korunu. Ovšem doporučuje si nechat nastavenou angličtinu, pokud to jde. Čeština není tak dobře překládána při použití překladače a vyhledávání proto může být obtížné. AliExpress je tedy možné užívat v češtině, ale pozor například na formulace zadané do vyhledávače.

Nakupovat lze podle několika kritérií, například dle hodnocení prodávajícího. Seřazení pomůže k rozhodnutí. Jelikož je jeden produkt nabízen stovkou prodejců, je dobré se řídit jejich hodnocením. Doporučuje se nenakupovat od prodejců, kteří jsou hodnoceni méně než 90 %. Je také dobré, pokud má prodejce alespoň nějakou recenzi.

Nákupy na AliExpress jsou rychlé a snadné.

Jak platit na AliExpressu?

AliExpress nabízí pouze platby předem, platba na dobírku bohužel není možná. Ovšem jedná se o bezpečnou platbu. Platba je nejdříve zpracována AliExpressem a až po doručení zboží kupujícímu je připsána prodejci. Je to jakási ochrana kupujícího. Pokud by bylo něco v nepořádku, například kdyby zboží nedorazilo, tak AliExpress platbu prodejci nepošle.

  • platba kartou
  • elektronická peněženka WebMoney
  • platba převodem
  • pomocí Western Union

Nejsnazším způsobem je platba kartou. Všechny ostatní platby vyžadují další poplatky za zprostředkování. Platba kartou funguje pro Visa i MasterCard, takže by českým nakupujícím neměla způsobovat problémy. Funguje jako jakákoliv jiná online platba. Údaje o kartě lze také uložit pro příští nákupy.

Mezinárodní doprava a clo na AliExpressu

Spousta prodávajících nabízí poštovné zdarma k produktům, případně je to jen pár korun navíc. I v případě zaplacení poštovného je mnohdy produkt levnější než na českém e-shopu. Údaje o poštovném jsou vždy uvedeny u produktu. Takže je jednoduché zjistit, kolik bude stát.

České republice bude balíček doručován Českou poštou. Zde by měla probíhat spolupráce a balíčky by měly dorazit do 14 dní.

Největší problém ovšem nastává při placení DPH a cla. V roce 2021 přišla novinka pro odvod DPH a cla pro balíčky ze třetích zemí. Tato změna způsobila velký rozruch a mnoha Čechům zamotala hlavu. Jak to tedy je?

DPH

Platí se vždy, pro každý zaslaný balíček.

  • Objednávky pod 150 eur. Pro objednávky nižší než 150 eur platí odvod DPH e-shop. AliExpress je registrován v systému pro odvod DPH, a tak proběhne placení přímo v objednávce. Je vidět celková cena k zaplacení. Na faktuře je poté částka zapsána.
  • Objednávky nad 150 eur. Pokud je zboží vyšší hodnoty, tak DPH vymáhají celní orgány v místě dovozu. DPH si může zákazník vyřídit sám, nebo se nechat zastoupit Českou poštou. Ta si za tuto službu účtuje od 97 do 150 Kč. Pro vyřízení online je zapotřebí mnohdy více informací, které kupující nemusí mít, pak je lepší využít pro proclení přímo Českou poštu.

Clo

Clo na AliExpressu se platí pouze v případě, že je zásilka dražší než 150 eur. Zásilky do 150 eur jsou osvobozeny od cla i pro AliExpress. Avšak je třeba vyplnit formulář o clení.

Kvůli těmto změnám vznikly situace, které přivedly zákazníka do zmatené situace. Je třeba si ohlídat číslo IOSS, které v podstatě potvrzuje, že bylo DPH u levné zásilky zaplaceno. To by mělo být uvedeno v dokumentech o platbě na AliExpressu a na balíčku samotném.

Jakmile přijde od České pošty informace, že je balíček na cestě a je potřeba zaplatiti DPH a clo, je nutné mít číslo IOSS po ruce. Do formuláře pro clení se číslo zadá a je tak jasné, že nedojde ke dvojí úhradě. Pokud by nebylo číslo zadáno, mohla by Česká pošta požadovat uhrazení.

Momentálně se AliExpress snaží vyjít vstříc zákazníkům z Evropy a staví nové sklady. Tyto evropské sklady tak pomůžou k řešení zbytečných peněz za DPH a clo. Sklady jsou již například v Německu a Francii. Tím odpadají extra poplatky. Tady ovšem pozor, pokud při objednávce bude zákazník hledat doručení z evropského skladu, tak může být navýšeno poštovné. Je třeba si při změně hlídat, zda cena zůstala stejná.

© 2024 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang