Fruugo – recenze zákazníků

Online nákupy se v posledních letech staly neodmyslitelnou součástí života téměř každého spotřebitele. Obzvlášť čínské zboží je známé svou cenovou dostupností, což ho činí oblíbeným pro ty, kteří rádi hledají výhodné nákupy a neotřelé produkty. stalo se ale také nástrojem podvodníků, kteří využívají touhy po levných výrobcích. Výmluvným příkladem je e-shop Fruugo – recenze zákazníků v tomto případě hrají důležitou roli.

Podvodné e-shopy často lákají zákazníky neuvěřitelně nízkými cenami a neotřele vypadajícími produkty, aby pak dorazily podprůměrné nebo falzifikované výrobky. Většinou však, což je ještě horší, neodrazí vůbec nic. Zákazníkům tak místo vysněného zboží zůstává pouze hořká pachuť po nevydařeném nákupu. Je tu však možnost pomoci ostatním nakupujícím, aby se nenechali také nachytat. A to jsou upřímné recenze

Co je Fruugo? Globální online galerie

Fruugo e-shop je internetový obchod nabízející nepřeberné množství produktů, jako je oblečení, vybavení do domácnosti a další výrobky, který je dostupný českým uživatelům v jejich rodném jazyce. Nicméně, při bližšími pohledu na spodní část stránky, lze zjistit, že Fruugo působí také v několika dalších zemích, jako jsou Itálie, Egypt, Japonsko, Jihoafrická republika, Turecko, a další.

Je důležité si uvědomit, že Fruugo není typickým internetovým obchodem, ale spíše virtuálním tržištěm. Jedná se o globální nákupní tržiště, avšak bez vlastních skladů. To inherentně přináší rizika, které je třeba brát na zřetel při zadávání objednávek. Prodejci zde nabízejí své zboží, které je pak rozesíláno z nejrůznějších koutů celého světa

Úspěšný nákup závisí na konkrétním prodejci

Zatímco pozitivní zpětná vazba se objevuje převážně na zahraničních fórech, kde lidé chválí dodání a kvalitu zboží, vše závisí na důvěryhodnosti konkrétního prodejce. To je podstata věci.

Nákup od často neznámých prodejců je vždy potenciálně rizikový. Obzvlášť, když je vyžadováno platit předem. Když už zboží dorazí, běžným problémem je nesprávná velikost, nekompletní zásilka, nebo zcela odlišné položky, které nesouzní s fotografiemi na webových stránkách Fruugo obchodu. Je to zkrátka jako loterie. 

Většina zákazníků nákupu v obchodu Fruugo litovala

Zákaznické Fruugo zkušenosti vypovídají o tom, že bude v zájmu ostatních spotřebitelů se tomuto e-shopu spíše vyhnout. Drtivá většina zákazníků totiž nákupu na tomto internetovém tržišti dříve či později litovala. Tito lidé zároveň nedoporučují ostatním zkoušet, zda to v jejich konkrétním případě nedopadne lépe. V některých případech bylo dokonce zmiňováno trestní oznámení. Podobně na tom je také český e-shop Balando.

Výrazné slevy by měly vždy vzbudit podezření

Častou taktikou podvodných e-shopů je vyvolání pocitu naléhavosti nákupu za účelem urychlit rozhodovací proces zákazníka. Mohou tvrdit, že zboží je k dispozici ve omezeném množství nebo že speciální sleva platí jen krátce. Tato tlaková taktika může vést k tomu, že spotřebitelé přehlédnou varovné signály a učiní unáhlená rozhodnutí.

Zahraniční e-shopy nemusí splňovat české předpisy

Fruugo CZ, česká doména stránek e-shopu však neznamená, že je to český e-shop. Stačí se podívat na písmo na stránkách, které neodpovídá českým standardům. Je zřejmé, že je obchod registrován v Anglii a Walesu.

Celkově lze říci, že i když zboží ze zahraničních obchodů a internetových tržišť může přinášet cenovou dostupnost a široký výběr, kupující musí být opatrní a používat právě recenze ostatních jako vodítko.

Před nákupem je vhodné provést průzkum. V České republice platí přísné předpisy pro prodej zboží, a je nezákonné, aby e-shopy nabízely výrobky, které nesplňují české  bezpečnostní a kvalitativní normy. Spotřebitelé se mohou snadno chránit tím, že si před nákupem ověří příslušné certifikáty nebo značky zajišťující kvalitu.

Kontaktní informace jako další ukazatel věrohodnosti

Dalším rizikovým faktorem při online nakupování je nemožnost zákazníka kontaktovat prodejce a řešit tak potenciální potíže. Fruugo kontakt na svých stránkách neuvádí, ani žádnou odpovědnou osobu či adresu sídla společnosti. Provozovatele lze kontaktovat pouze prostřednictvím formuláře na webu, což chvíli trvá, než se zákazník někam prokliká.

Z dostupných zkušeností s Fruugo e-shopem vyplývá, že nikdy není možné kontaktovat Fruugo přímo, zákazník tak musí spoléhat pouze na to, zda na jeho podněty prodejce vůbec zareaguje. Na webu je uvedeno: „Očekáváme, že naši maloobchodníci vám odpoví do 48 hodin“. Nikdo však už nezaručí, že tento příslib bude splněn. 

Obchodní podmínky mohou napovědět mnoho

Ve většině případu jsou smluvní a obchodní podmínky text, který spotřebitelé bez přečtení odsouhlasí, nebo jen proletí. Fruugo CZ je důkazem toho, jak moc důležité je podmínkám věnovat pozornost

Následující formulace by měly v zákaznících vyvolat obezřetnost: 

„Výslovně berete na vědomí a souhlasíte s tím, že neneseme odpovědnost za případné škody, ať už přímé nebo nepřímé…“ 

„Berete výslovně na vědomí a souhlasíte s tím, že používání služby je na vaše vlastní nebezpečí…“

Dále ve svých podmínkách Fruugo uvedl, že funguje pouze jako „poskytovatel platformy a obchodní zástupce maloobchodníků, umožňující maloobchodníkům a zákazníkům provádět transakce“. Fruugo tedy jedná jako obchodní zástupce pouze jménem maloobchodníků, nikoli jménem zákazníků.

ČOI, Zboží.cz, Heureka – recenze Fruugo e-shopu zde chybí 

Podobně jako oblíbený čínský e-shop Shein, není Fruugo uveden mezi rizikovými společnostmi České obchodní inspekce. To platí i přesto, že některé diskuze tvrdí, že byl Fruugo několikrát nahlášen České obchodní inspekci. Navzdory stovkám stížností nemá Česká obchodní inspekce pravomoc tyto stránky zablokovat.  

Nelze nalézt ani žádnou zmínku na webu nákupního průvodce Heureka, Google Nákupy či Zboží.cz. 

Kde tedy CZ recenze Fruugo hledat? 

Webové stránky Fruugo CZ recenze zákazníků neumožňují tak, jako například oblíbené  platformy Shein, Wish shop či Ali expres

Na hojně využívaných webových platformách, které agregují e-shopy a zákaznické zkušenosti, jako je Zboží.cz, Google nákupy či Heureka Fruugo recenze nezmiňují. Jak tedy vyhledat zkušenosti nakupujících? Po zadání klíčových slov do vyhledávače Google lze nalézt několik článků a diskuzí, které zjevně nemluví ve prospěch Fruugo.cz.

Alternativa – prověřené čínské e-shopy

Jakmile se nějaký e-shop jeví jako pochybný, je lepší nakoupit jinde. Každý, kdo hledá velký výběr zboží za nízké ceny, ocení nabídku e-shopů Temu, AliExpress a Wish. Recenze těchto obchodů jsou k dispozici na českých i zahraničních portálech, díky čemuž zákazníci předem vědí, co očekávat.

Rizikové faktory Fruugo – recenze mluví jasně

Veřejně dostupné recenze na portálech jako je Recenziště, Recenzin, Modio a další opakovaně řeší následující potíže s nákupem: 

 • nekompletní zásilka
 • zboží vůbec nedorazilo
 • dodatečné clo na náklady zákazníka
 • zakoupený produkt neodpovídá popisu
 • falzifikáty
 • nedostatečná komunikace
 • nedostatečné kontaktní informace
 • obchod Fruugo recenze neumožňuje na svých webových stránkách
 • problémy s reklamacemi
 • dlouhá doba doručení
 • strojový překlad stránek
 • Google nákupy, Zboží.cz ani Heureka Fruugo neobsahují

Po sečtení všech klíčových faktorů, které je nutno vzít v úvahu před samotným nákupem, Fruugo CZ není považován za důvěryhodný e-shop.

Recenze tvoří zdravý online trh

Rizikové e-shopy se zápornými recenzemi mají kromě finančních ztrát spotřebitelů také negativní dopad na jejich celkovou důvěru v internetový obchod, což zavírá dveře k výdělku i spolehlivým e-shopům. Zákazníci, kteří byli podvedeni, tedy často méně důvěřují online nákupům, což komplikuje situaci pro ty spolehlivé a celkově vrhají špatné světlo na online nákupy

Právě upřímné recenze jsou přínosem nejen pro zákazníky, ale také vytvářejí přirozený tlak na schopnost e-shopů nést odpovědnost za jejich jednání. Zákazníci by měli využívat recenze jako zdroje informací, aby se nestali obětí podvodů a podporovali pouze legitimní podniky

Důkladný průzkum je základ

Spotřebitelé by se neměli nechat odradit tím, že na první pokus nenaleznou dostatečné informace a zkušenosti klientů a věnovat hledání více energie, může jim to tak ušetřit peníze a ušetřit je samotné od zklamání z nevydařeného nákupu.

Závěrem

V závěru lze říci, že vzestup pochybných e-shopů je znepokojujícím problémem, ale existuje silný nástroj, který může pomoci chránit zákazníky – recenze a možnost hledání dalších informací v online prostoru. To slouží jako varovné signály, potvrzují legitimitu e-shopu a upozorňují zákazníky na potenciální podvody.

© 2024 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang