Rozkládací postel – IKEA, dětská,160 x 200

Když přijde nečekaná návštěva, zábava se protáhne a hosté chtějí přespat, může být v takovém případě problém návštěvníky uložit. Hodila by se rozkládací postel nebo rozkládací pohovka. Jaké jsou možnosti na trhu? Kde koupit rozkládací gauč, postel nebo pohovku?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Výhodami rozkládací postele jsou snadné uskladnění a šetření prostoru.

Nevýhodami může být nižší nosnost nebo nekvalitní materiál.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr jsou rozměry, nosnost, materiál, poměr kvality a ceny a způsob užití.

Rozkládací postel nebo pohovka se hodí i do situace, kdy je byt malý a klasická postel se do něj vtěsná jen stěží. Někteří to vyřeší spaním na gauči, jiní vyžadují plnohodnotné spaní. Pro ty jsou určeny rozkládací postele a pohovky, které nabízejí plnohodnotný spánek a nezabírají vzácný prostor.

Výhody rozkládací postele

Rozkládací postel může být užitečná hned z několika důvodů.

 • Lze ji snadno uskladnit. Řeší tak nedostatek místa v domácnosti.
 • Výborné řešení pro příležitostnou návštěvu i do dětského pokoje.
 • Skládací postele lze snadno stěhovat z místnosti do místnosti.
 • Do malých prostor je to ideální řešení, jak mít kvalitní spánek i přes nedostatek místa.
 • Kvalitní rozkládací pohovky nabízejí úložný prostor i polohovatelné opěrky hlavy či nohou, odkládací stolek, USB zásuvky či kapsy na odložení novin nebo ovladačů.

V současné době je nabídka rozkládacích postelí velmi široká. Lze najít mnoho nabídek v kamenných prodejnách i e-shopech. Vždy je při výběru dobré si najít recenze a nábytek nejlépe vyzkoušet. Výběr postele by neměl být podceňován. Jde o kvalitu spánku i vliv na kostru a svaly. Dobrý spánek je důležitý nejen pro fyzickou stránku, nýbrž i pro psychickou.

Nevýhody rozkládací postele

Rozkládací postel má také své nevýhody. Pokud dojde ke koupi nekvalitní a levné, může její každodenní skládání vést k rychlému opotřebení. Pokud je vybráno špatně, může postel překážet a ve výsledku tím volné místo nevznikne.

Rozkládací postele často mohou mít menší váhový limit, než je tomu u klasické postele. Dospělý člověk nebude moci spát na dětské rozkládací posteli. Při překročení váhového limitu se může spací plocha poškodit a nebude již fungovat jako plnohodnotná rozkládací postel, nýbrž postel pro příležitostné spaní. Zkrátí se tím celková životnost rozkládací postele.

Podle čeho vybírat rozkládací postel

Výběr rozkládací postele je velmi důležitý. Existuje několik kritérií, která by neměla být opomenuta.

 • kvalita spací plochy
 • velikost lůžka
 • způsob skladování
 • typ rámu
 • váha
 • možnost přenosu

Pro výběr postele je důležité také číst recenze. Při výběru plnohodnotné rozkládací postele by měly být brány v potaz všechny informace a to i zkušenosti zákazníků, kteří již produkt zakoupili. Pokud je možné si rozkládací postel vyzkoušet, je to ta nejlepší varianta.

Rozkládací postel pro děti

Existují také rozkládací postele pro děti, kde rozkládací dětská postel pomůže při návštěvě kamaráda. Nejčastěji je prodávána rozkládací postel 90 x 200. Většinou má dvě provedení, přičemž lepší postele jsou kombinací obojího.

 • Rozkládací postel s úložným prostorem
 • Rozkládací postel s dalším lůžkem

Rozkládací postel s úložným prostorem 90 x 200 cm je ideální řešení do dětského pokoje. Po rozložení se z lůžka stane dvoulůžko. Šuplík ve spodní části přitom zůstane jako úložný prostor. Rozkládací postel s úložným prostorem není vhodná jen pro děti.

Tento typ je vhodný také pro dospělého, který žije sám v malém bytě. Rozkládací postel s úložným prostorem 90 x 200 cm tak poskytne pohodlí a možnost uložit nepotřebné věci.

Další variantou, která je vhodná, pokud má dítě kamaráda, který často přespává, je rozkládací postel s přidaným lůžkem. Jde o typ rozkládací postele 90 x 200 cm, která má ve spodní části jedno lůžko na kolečkách namísto úložného prostoru. Po jeho vysunutí vznikne další prostor pro spaní. Jde o jakýsi typ palandy. Děti mají svůj vlastní prostor, ovšem jsou si blízko například pro povídání.

Co se týká dětí, je také možnost pořídit rozkládací pohovku. Ty bývají často ve složeném stavu jako křesla. Mají různé designy a barvy, aby se do dětského pokoje hodily. V případě, že by tak došlo k přespání kamaráda, křeslo se rozloží a je připravené ke spaní. Čímž se z rozkládací dětské postele stává dobrá investice.

Rozkládací pohovka

Tato multifunkční pohovka má mechanismus, který umožňuje její rozložení na větší plochu, na níž lze spát. Rozkládací pohovky jsou obvykle oblíbené v domácnostech, kde je potřeba více prostoru pro hosty, nebo v místech s omezeným prostorem, jako jsou menší byty či malé ložnice.

Existuje několik typů rozkládacích pohovek, včetně rozkládacích pohovek s rozkládacím mechanismem na klik-klak, rozkládacích pohovek s výsuvným lůžkem, nebo rozkládacích pohovek s výsuvnými nebo sklápěcími částmi, které lze přeměnit na postel.

Hlavní rozdíl mezi sedací soupravou a rozkládací pohovkou spočívá ve tvaru a velikosti. Zatímco sedací souprava má různé tvary i velikosti, pohovky bývají spíše rovné a většinou slouží maximálně pro tři osoby. Sedačky jsou určené primárně k sezení, a tak jsou často doplněné o opěrky na hlavu či nohy.

Rozkládací pohovky pro každodenní spaní nabízí IKEA. A za výhodné ceny, jedná-li se o IKEA výprodej rozkládacích pohovek.

Rozkládací pohovka je výborný pomocník do malých prostor.

Výběr rozkládací pohovky

Jako první je třeba si při výběru uvědomit, jak často bude lůžko využíváno, zda půjde o příležitostné, nebo každodenní spaní. Pro inspiraci je možné se podívat na Ikea rozkládací pohovky.

Klasické rozkládací pohovky pro příležitostné využití – hlavním kritériem při výběru bude vhodná velikost a design související s čalouněním a tvarem. Mechanismus rozkládání a přítomnost integrované matrace může být jako vedlejší kritérium pro rozhodování.

Rozkládací pohovky pro každodenní spánek – důležitá je kvalita rozkládacího mechanismu, který musí odolat každodennímu skládání i rozkládání. Důležitá je přítomnost integrované matrace s šířkou alespoň 80 cm, která po rozložení tvoří lůžko a je tak uzpůsobeno pro zdravé spaní. Rozkládací pohovka s matrací pro každodenní spaní je ideální volba. Rozkládací pohovku je možné rozložit na velikost 160 x 200 cm.

Důležité parametry rozkládací pohovky

Aby rozkládací pohovka splnila představy o budoucím využití, je třeba vědět, kterých parametrů si při výběru všímat. Níže jsou nejdůležitější charakteristiky pro výběr:

 • Velikost a tvar rozkládací pohovky – je důležité změřit prostor, kam pohovka přijde. K dostání jsou rovné pohovky nebo ve tvaru L, které se hodí i pro umístění do rohu. Při měření je třeba nezapomenout na prostor po rozložení. Mnohdy bývají rozkládací pohovky 160 x 200 cm.
 • Výplň – kvalita ovlivňuje komfort a za jak dlouho se pohovka prosedí a zdeformuje. Je to také důležité pro kvalitu spánku. Lůžko by mělo být z kvalitních materiálů, aby stabilizovalo páteř.
 • Čalounění pohovky – jeho kvalita ovlivňuje pořizovací cenu i estetický dojem. Je dobré brát ohled na čalounění, které jde dobře vyčistit.
 • Nosnost – je dobré vybírat tak, aby nosnost byla o něco větší. Pokud je vybrána pohovka s nižší nosností, může dojít k rychlejšímu opotřebení.
 • Mechanismus rozkládání – výběr mechanismu rozkladu závisí na využívání lůžka. Pokud bude využíváno pro každodenní spánek, je dobré mít co nejjednodušší mechanismus rozkladu.

Celkově je důležité provést důkladný výzkum a porovnat různé možnosti.

Funkce a vlastnosti rozkládací pohovky

Aby bylo využití rozkládací pohovky v domácnosti skutečně efektivní, je dobré zvážit další vlastnosti, kterými dominují vybrané typy rozkládacích pohovek.

 • Úložný prostor – do menších bytů či při nedostatku prostoru se hodí pohovky s úložným prostorem.
 • Područky – některé pohovky mívají po stranách područky, které zpříjemňují sezení. Po rozložení by měly jít sundat.
 • Polohovací prvky – některé pohovky disponují polohováním jak v zádech, tak i v područkách. Poskytují tím maximální pohodlí.
 • USB vstupy – pokročilejší pohovky mohou nabízet i různé technologické vychytávky, například USB zdířky pro zapojení mobilního telefonu a další elektroniky včetně elektrické zásuvky.

Při výběru rozkládací pohovky je důležité zvážit, jaké funkce a vlastnosti jsou nejdůležitější, a vybrat takovou, která bude odpovídat potřebám a vkusu.

Ceny

Cena rozkládací pohovky je určitě důležitým faktorem při výběru a měla by korespondovat s představami a nároky.

 • Cena do 9 000 Kč – většina nejlevnějších pohovek se hodí jen pro občasné přespání. Nemívají kvalitní konstrukci ani potahové materiály a lze tedy očekávat opotřebení do několika málo let. Pro základní využití v pokoji pro hosty či na chatě jsou ideální.
 • Cena od 25 000 Kč – ve střední cenové relaci mají největší zastoupení pohovky s dobrým poměrem výkonu a ceny. Jsou zde modely vhodné pro každodenní spaní.
 • Cena nad 25 000 Kč – nejvyšší cenová relace nabídne také designové a luxusní kousky do moderních i tradičně laděných interiérů.

Při výběru rozkládací pohovky je dobré najít rovnováhu mezi cenou a kvalitou.

Rozkládací válenda

Rozkládací válendy jsou pohodlným a praktickým řešením. Jejich výhoda tkví v úložném prostoru, který se nachází pod spacím lůžkem. Mezi další výhody patří vysoká nosnost a výběr z velkého množství dekorů. Válendy mohou mít v sobě schovanou další matraci, která se dá vytáhnout a válenda se rozšíří na klasické dvojlůžko. Rozkládací válendy spojují pohodlí s praktičností.

Rozkládací křeslo

Rozkládací křeslo na spaní je další možnost pro nocleh. Některá křesla v sobě mají zabudovanou matraci. Je dobré nejprve zjistit velikost této matrace. Může mít menší rozměry, než klasické lůžko. Dobré je se také podívat na hloubku matrace, protože ta napoví, jak je pohodlná.

Tato multifunkční křesla jsou navržena tak, aby poskytovala pohodlné místo k sezení a zároveň umožňovala uživatelům ležet a odpočívat, nebo spát. Jsou obzvláště populární v menších interiérech, nebo tam, kde není dostatek prostoru pro rozkládací pohovku.

Rozkládací křesla mohou mít různé rozkládací mechanismy. Některé mají výsuvné nebo sklápěcí zádové části, které lze přeměnit na lehátko, zatímco jiné mají celý matracový systém ukrytý pod sedákem křesla. K dispozici jsou také elektricky ovládaná rozkládací křesla, která se snadno přemění na lůžko stisknutím tlačítka.

Rozkládací křesla jsou ideální pro hosty, kteří zůstávají přes noc, nebo pro ty, kteří si chtějí odpočinout. Jsou dostupné v různých stylech, materiálech a velikostech.

Díky obchodu Ikea je možné najít vše na jednom místě. Ikea rozkládací pohovka, Ikea rozkládací gauč, Ikea nabízí i rozkládací postele. Mnohdy lze na internetu najít například Ikea sedací soupravy, které jsou rozkládací. Díky inzertním serverům je také možné najít Ikea rozkládací postel v bazaru.

© 2024 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang