Rivalenti – recenze zákazníků

Pouhými několika kliknutími mohou spotřebitelé nakupovat zboží z pohodlí svého domova. Speciálním případem jsou v tomto české e-shopy překupující čínské zboží. Ačkoli online nakupování může být komfortní a časově efektivní, je nutné, aby si spotřebitelé dávali pozor na možné podvody. Konkrétním příkladem je obchod Rivalenti recenze zákazníků v tomto případě rozhodně není radno podceňovat.

Zatímco počet podvodných e-shopů neustále roste, existuje jeden nástroj, který může spotřebitelům pomoci se chránit – recenze. Pokud se jedná přímo o rivalenti.cz, recenze zjevně nehrají v jeho prospěch. Nízké ceny za výrobky, které nemusí dorazit

Čínské zboží je známé svou cenovou dostupností, což z něj činí oblíbenou volbu pro ty, kteří hledají výhodnou koupi. Díky tomu se však stalo také cílem podvodníků, kteří využívají touhy po levném zboží. Tyto podvodné e-shopy často lákají zákazníky na neuvěřitelně nízké ceny, jen aby dodaly nekvalitní nebo falešné výrobky. Nebo ještě hůře, aby nedodaly vůbec nic.

Impulzivní rozhodnutí se zpravidla nevyplácí

Běžnou taktikou, kterou podvodné e-shopy používají, je vyvolat v zákaznících pocit naléhavosti nákupu. Mohou tvrdit, že je k dispozici omezené množství zboží nebo speciální sleva, která je k dispozici pouze po krátkou dobu. Tento tlak na rychlý nákup může vést k tomu, že spotřebitelé přehlédnou jakékoli varovné signály a učiní unáhlené rozhodnutí.

Před nákupem je nutný průzkum 

V České republice navíc platí přísné předpisy pro prodej zboží a je nezákonné, aby e-shopy prodávaly výrobky, které nesplňují bezpečnostní a kvalitativní normy. Spotřebitelé se mohou chránit tím, že si před nákupem zkontrolují potřebné certifikáty nebo značky zajišťující kvalitu

Když se sečtou veškeré rozhodující faktory, které je zapotřebí vzít v úvahu před samotným nákupem, nevychází e-shop Rivalenti jako důvěryhodný.

Příjemným nástrojem k průzkumu mohou být portály, které sdružují e-shopy na jednom místě, jako je například Heureka, Google nákupy či Zboží.cz. Heureka recenze Rivalenti všechny sdružuje a vyhodnocuje na jednom místě, většinová odezva je bohužel negativní. Rivalenti Heureka označila tedy jako rizikový

Smíšené hodnocení na Heurece se dočkal i e-shop Frilla. Heureka recenze Frilla uvádějí jak pozitivní, tak i některé negativní aspekty nákupu. Proto by zákazníci měli být při pořizování věcí na e-shopu Frilla opatrní.

Před podvody varuje i ČOI – Rivalenti je na seznamu 

Jednou z hlavních obav v souvislosti s čínským zbožím v České republice je výskyt e-shopů, které nejsou legitimní. Tyto podvodné e-shopy často nabízejí nízké ceny a atraktivní nabídky, ve skutečnosti však prodávají padělky nebo nekvalitní výrobky. To představuje nejen finanční riziko pro spotřebitele, ale může to potenciálně vést i k právním problémům.

Problém se rozšířil natolik, že Česká obchodní inspekce (ČOI) vydala několik varování pro spotřebitele před těmito podvodnými e-shopy. Jen v roce 2019 ČOI prošetřila více než 300 stížností zákazníků, kteří byli podvedeni e-shopy, jež nabízí čínské zboží. Tyto stížnosti se týkaly jak předražených cen, tak i obdržení nekvalitních nebo padělaných výrobků. Na seznamu rizikových e-shopů od ČOI mimo Rivalenti mohou kupující najít také e-shop Balando.

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje také před nákupem na internetovém obchodě Mollio. Podle ČOI je e-shop Mollio.cz anonymní a nemá žádnou obchodní licenci. E-shop také nemá žádné kontaktní údaje, takže je pro zákazníky obtížné se s ním spojit v případě problémů.

Ačkoli ČOI podniká kroky k potlačení těchto podvodných e-shopů, spotřebitelé mají také povinnost být ostražití a hlásit jakékoli podezřelé aktivity. Tím chrání nejen sebe, ale pomáhají také zabránit tomu, aby se obětí těchto podvodů stali i ostatní. Existují totiž podvodné e-shopy, na které ČOI bohužel ve svém seznamu rizikových obchodů nepoukazuje, takovým případem je například e-shop Fruugo, jehož praktiky jsou velmi podobné, jako u Rivalenti.

Temu.com - nakupujte s dopravou zdarma

Exkluzivní slevy až 90 %, tisíce produktů za bezkonkurenční ceny, doprava zdarma na první objednávku a bezpečný nákup. To vše jsou důvody, proč se Temu řadí mezi nejoblíbenější e-shopy současnosti.

Nakupovat na Temu

Recenze jsou mocným nástrojem

Recenze v podobě hodnocení a komentářů se staly nezbytnou součástí online nakupování. Poskytují cenné poznatky a zkušenosti od předchozích zákazníků, které mohou potenciálním kupujícím pomoci činit informovaná rozhodnutí. A není důležité pouze číst hodnocení před nákupem, je také důležité vědět, jak napsat recenzi. Ta by měla být hlavně pravdivá a nejlépe doplněna fotografiemi.

Většina legitimních e-shopů má sekci pro zákaznické recenze a nedostatek recenzí na konkrétní webové stránce může znamenat, že není důvěryhodná. Webové stránky obchodu Rivalenti recenze vůbec neobsahuje.

Pokud existuje více negativních recenzí nebo zpráv o podvodné činnosti, mělo by to vyvolat obavy a vyzvat kupující k dalšímu průzkumu před nákupem. Jak bylo výše uvedeno, Rivalenti.cz recenze však na webových stránkách nezobrazuje a už jen to by mělo být pro spotřebitele zdviženým ukazováčkem. 

Platební metody jako ukazatel bezpečnosti

Dalším opatřením, které mohou kupující učinit, je výhradní použití bezpečných platebních metod, jako je Pay Pal nebo kreditní karty, které nabízejí ochranu kupujícího. Tímto způsobem mohou kupující v případě, že obdržený výrobek neodpovídá inzerovanému, podat spor a případně získat své peníze zpět.

Je tedy esenciální vyhnout se používání neznámých platebních metod a nakupovat pouze na renomovaných a známých webových stránkách přes zabezpečenou platební bránu či systém.

Vrácení peněz může být téměř nemožné

Podvodné e-shopy mohou po zákaznících požadovat právě platby netradičními způsoby, jako jsou bankovní převody nebo dárkové karty, což spotřebitelům téměř znemožňuje získat své peníze zpět, pokud neobdrží výrobky, za které zaplatili. A právě ohledně vrácení peněz Rivalenti nemá dle recenzí dobré skóre. 

I samotné recenze mohou být podvod

Je však důležité si uvědomit, že ne všem recenzím lze věřit. Někteří podvodníci se mohou pokusit zmanipulovat recenze tím, že zaplatí za falešné pozitivní recenze nebo zanechají negativní recenze na stránkách svých konkurentů. Proto je pro kupující zásadní použít svůj úsudek a přečíst si co největší množství hodnocení, aby získali objektivní perspektivu. 

Recenze Rivalenti k nákupu rozhodně nevybízejí. Je tedy lepší dát přednost jinému obchodu. Temu, nový čínský e-shop, má ohlasy pozitivní, jeho nabídku proto stojí za to prozkoumat.

Přejít na Temu.com >

Zpětná vazba zákazníků zkrátka pomáhá prokázat legitimitu e-shopu. Podvodné weby mají recenze často špatně napsané nebo falešné, aby jejich web vypadal důvěryhodně. Legitimní recenze od skutečných zákazníků však nesou určitou úroveň autenticity a důvěryhodnosti

Kromě toho mohou recenze také varovat zákazníky před konkrétními podvody a podvodnými aktivitami. Online nakupující často sdílejí své zkušenosti a označují podezřelé chování, jako jsou neočekávané poplatky, falešné produkty nebo dodávky, které nikdy nedorazily. Co se týká dopravy, téměř každý legitimní e-shop umožňuje sledování zásilky a to hlavně pro klid zákazníků. Bohužel, obchod Rivalenti sledování zásilky neumožňuje

Chybějící kontaktní informace  

Jednou z hlavních příčin velkého množství podvodných e-shopů prodávajících čínské zboží je nedostatek předpisů a dohledu v odvětví elektronického obchodování. Na rozdíl od kamenných obchodů nemusí mít e-shopy fyzické adresy ani kontaktní údaje, což podvodníkům usnadňuje skrývání jejich skutečné identity. Často také používají falešné inzeráty a falešné recenze, aby nalákali nic netušící kupující.

Jedním z varovných signálů, na které je třeba si dát pozor, je absence kontaktních informací na webových stránkách e-shopu

Legitimní firmy by měly mít na svých webových stránkách uvedenou fyzickou adresu a funkční kontaktní telefonní čísla či e-mailový kontakt. Konkrétně v dohledatelných komunikačních vláknech lze nalézt, že komunikuje jménem či za Rivalenti Adéla. Na „Adélu za Rivalenti” kontakt ani adresu nalézt nelze. Další podvodná praktika, která nehraje v prospěch tohoto e-shopu.

Souhrn rizikových faktorů u e-shopu Rivalenti

Když se sečtou veškeré rozhodující faktory, které je zapotřebí vzít v úvahu před samotným nákupem, nevychází tento e-shop jako důvěryhodný. V případě Rivalenti zkušenosti zákazníků poukazují na následující: 

  • chybějící kontakt Rivalenti
  • kvalita zboží dle recenzí
  • komunikace za pomoci pouze křestního jména
  • doba dodání Rivalenti
  • nemožnost sledovat zásilku
  • chybějící recenze na webových stránkách

Závěrem

Vzestup podvodných e-shopů je znepokojivým problémem, ale existuje silný nástroj, který může pomoci ochránit kupující – recenze. Fungují jako varovný signál, zakládají legitimitu e-shopu a varují kupující před potenciálními podvody. 

Recenze jsou přínosem nejen pro kupující, ale také vedou e-shopy k odpovědnosti za jejich jednání. Spotřebitelé by měli používat recenze jako zdroj, aby se nestali obětí podvodů a podporovali pouze legitimní podniky. Kromě finančních ztrát mají podvody negativní dopad i na ty spolehlivé e-shopy. Zákazníci, kteří byli podvedeni, méně důvěřují internetovým obchodům, což ztěžuje jejich prosperitu.

Závěrem lze říci, že ačkoli čínské zboží může nabízet cenovou dostupnost a rozmanitost, musí být kupující nejen při jeho nákupu na internetu obezřetní. Nárůst podvodných e-shopů prodávajících toto zboží v České republice je důvodem k obavám a je na spotřebitelích, aby postupovali s náležitou pečlivostí a chránili se před tím, aby se stali obětí těchto podvodů.

© 2024 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang