Jak vybrat glukometr – nejlepší přístroj na měření cukru v krvi

Hlídání hladiny cukru je důležité pro diabetiky, osoby s prediabetem nebo porušenou glukózovou tolerancí a může být užitečné i pro úplně zdravé jedince. Nejčastěji se měření hladiny cukru provádí pomocí glukometru. Kde ho lze sehnat a jak vybrat ten správný?

Shrnutí článku:

Glukometr je nezbytnou pomůckou pro diabetiky, může však sloužit i řadě dalších lidí.

Nejběžnějším typem jsou invazivní glukometry, je však možné sehnat i glukometr bez nutnosti píchání do prstu.

Glukometr lze běžně zakoupit v lékárnách nebo obchodech s elektronikou.

Při výběru glukometru by se člověk měl zaměřit na kapacitu paměti.

Glukometr je přístroj měřící hladinu glukózy (cukru) v krvi. Je důležitým pomocníkem diabetiků a obecně lidí, kteří si nějakým způsobem potřebují hlídat množství cukru v krvi. Je určen zejména lidem s diabetem 1. i 2. typu, pro které je přímo nezbytnou pomůckou, avšak i pro rizikové skupiny lidí. Do těch mohou patřit například lidé s nadváhou nebo senioři.

Využívat ho však mohou i lidé, kteří žádné zdravotní problémy spojené s cukrem v krvi nemají, ani nejsou v žádné z rizikových skupin. Takoví lidé ho mohou využívat jako prevenci, popřípadě i k optimalizaci životního stylu.

Typy glukometrů

Jak tomu bývá u většiny produktů, i přístrojů na měření cukru je na trhu celá řada.

1) Invazivní glukometry

Klasické (invazivní) glukometry jsou – jak už název napovídá – nejrozšířenějším typem glukometrů. Používají se tak, že si uživatel pomocí malé jehličky z prstu odebere malé množství krve a to pak na speciálním testovacím proužku vloží do přístroje. To je také jejich hlavní nevýhodou, protože dost lidem nemusí být příjemné si z prstu pravidelně odebírat krev.

Jsou dvě základní varianty klasických glukometrů. První je fotometrický glukometr, který hladinu glukózy v krvi určuje na základě barvy krve. Je levný, avšak ne úplně přesný a má větší riziko chyb, zejména při neopatrném zacházení.

2) Elektrochemický glukometr

Druhým typem je glukometr elektrochemický. Je známý pro svou vysokou přesnost a rychlé měření. Oproti fotometrickému glukometru je dražší. Aktuálně jde o nejběžnější typ glukometru.

3) Laserový glukometr

Alternativou ke klasickému invazivnímu glukometru je laserový (neinvazivní) glukometr. Jde o bezkontaktní typ glukometru bez píchání do prstu. Nepotřebuje totiž přímo analyzovat krev, místo toho využívá k měření laser, který detekuje glukózu v kůži. To se může hodit lidem, kteří mají problém s odběrem krve. Také jde o vhodnou variantu pro děti.

Hlavní nevýhody laserového glukometru jsou, že nemá tak přesné výsledky měření jako elektrochemický glukometr a také není snadné ho sehnat.

4) Kontinuální glukózový monitor

Existuje také kontinuální glukózový monitor (CGM). Nejde o klasický glukometr, jelikož neměří aktuální množství cukru v krvi, místo toho zaznamenává dlouhodobý vývoj. Monitor funguje na prinsipu invazivního způsobu měření (senzor je částečně zaveden do podkoží) a přístroj je dlouhodobě připevněn přímo na tělo pomocí lepidla nebo náplastí. Většina uživatelů si připevňuje glukometr na ruku.

Jeho největším přínosem je právě zaznamenávání dlouhodobého vývoje. Člověk tak může snadno zjišťovat, jak se jeho stav v čase mění. Recenze na glukometry bez píchání do prstu obvykle vyzdvihují to, že jsou uživatelsky příjemné, obvykle však zmiňují vyšší cenu.

Roste obliba glukometrů, díky kterým se uživatel nemusí pravidelně píchat do prstu.

Jak vybrat glukometr?

Vybrat si glukometr není příliš těžká záležitost. Stačí si dát pozor na několik důležitých kritérií.

  • Nejzásadnějším faktorem při výběru přístroje je přesnost měření. Glukometry na českém trhu sice splňují zdravotnickou normu, stále se v nich však mohou vyskytovat rozdíly.
  • Jedním z důležitých kritérií při výběru je jednoduchost použití. Pro lidi, kteří s měřením začínají, nebo pro seniory se například hodí, aby byl displej co největší s dobře čitelnými ikonami.
  • Některé glukometry mohou mít možnost připojení k telefonu, popřípadě počítači, což se hodí pro dlouhodobé sledování trendů a případnou konzultaci s lékařem.
  • U invazivních glukometrů je zásadní si předem zjistit, jak snadno a za jakou cenu lze sehnat proužky a zda se s nimi dobře manipuluje.
  • Zásadním faktorem je také rychlost měření, protože na ní může záviset komfort při dlouhodobém používání.
  • Je také užitečné se podívat na výdrž baterie, popřípadě způsob napájení. To může značně ovlivnit pohodlí při používání glukometru.
  • Nakonec se vyplatí zkontrolovat příslušenství a servis daného glukometru. Balení může obsahovat mnoho věcí, jako jsou například testovací proužky nebo pouzdro. K některým glukometrům je pak k dispozici zákaznický servis, online podpora nebo třeba i online aplikace.

Při výběru je rovněž vhodné prostudovat si recenze daného glukometru. Ty mohou o přístroji mnohé prozradit a chrání člověka před koupí nevhodného produktu.

Funkce glukometrů

Rozhodně by se neměly přehlížet funkce, které glukometr má.

Může jít například o alarm, který uživatele upozorňuje na to, že je potřeba se změřit. Další možnou funkcí je to, že přístroj umí zobrazit průměrný výsledek měření za určitý časový úsek.

Zásadní při výběru je pak paměť, která uchovává zaznamenaná data. Pro dlouhodobé sledování výsledků je tak vhodné zakoupit glukometr s co největší pamětí.

Mezi užitečné funkce glukometrů patří například alarm nebo zobrazování průměrného výsledku měření.

Některé glukometry kromě samotného měření cukru dokážou i poradit s tím, jakou dávku inzulínu by si uživatel měl aplikovat. To je pro diabetiky opravdu užitečná funkce, která jim ušetří čas i úsilí. Přesto by si stále sami měli ověřovat, že jim přístroj radí správně.

Je také možno sehnat glukometry, které měří větší množství parametrů než jen množství cukru v krvi. Lze díky nim zjistit například množství cholesterolu nebo kyseliny močové či hemoglobinu. Jde o funkci, kterou ocení zejména pacienti, kteří kromě diabetu trpí ještě nějakou jinou chorobou.

Cena glukometru

Jednotlivé glukometry se od sebe odlišují i svou cenou. Lze sehnat jak levné, tak drahé modely, které jsou obvykle přesnější a kvalitnější.

Při koupi glukometru by člověk měl počítat s cenou mezi 500 až 1 500 Kč.

Zároveň je k tomu potřeba připočítat i náklady na pořízení proužků pro invazivní glukometry. Každý glukometr totiž používá jiný typ proužků, a tak se vyplatí předem vědět, zda je možnost je bez problému sehnat a zda jejich pravidelná koupě nebude člověka finančně příliš zatěžovat. Cena proužků je přibližně 300 Kč za balení o 50 kusech.

Závisí také na typu glukometru, protože cena glukometrů bez píchání do prstu je obvykle vyšší, než cena přístrojů invazivních.

V případě diabetiků může část nákladů nebo i celou cenu hradit pojišťovna, je k tomu však potřeba mít poukaz od lékaře.

Díky glukometru lze sledovat dlouhodobý vývoj hladiny cukru v krvi.

Kde koupit glukometr

Je mnoho míst, kde snadno a bezpečně sehnat kvalitní glukometr. Nejsnazší volbou jsou klasické lékárny (například Benu lékárna nebo Dr. Max). Tam člověk najde široký sortiment glukometrů, ze kterých si může vybrat. Navíc obvykle nabízejí i zdravotnické poradenství, které zájemci může pomoci s výběrem vhodného glukometru.

Glukometr lze sehnat i na jiných e-shopech s léky či elektronikou (například Alza.cz). Člověk by však vždy měl dávat pozor, že jde o ověřený, nejlépe český obchod.

Glukometry se dají snadno sehnat v lékárnách a v obchodech s elektronikou.

Rozhodně se nedoporučuje glukometr kupovat na pochybných stránkách a čínských e-shopech, jako je například Aliexpress nebo Temu. Je v pořádku si tam koupit tričko nebo hodinky (přinejhorším člověk vyhodí peníze za nekvalitní výrobek), ovšem glukometr je zdravotnická pomůcka, na kterou se uživatel potřebuje spolehnout.

Produkty běžně sehnatelné na čínských e-shopech nemusí být kvalitní a mít přesné měření. Lze tam sice najít i dobré výrobky, je však jistější nakupovat u ověřených prodejců, kteří se mohou zaručit, že glukometr u nich zakoupený bude spolehlivě fungovat. Sice si člověk oproti čínským e-shopům trochu připlatí, zdraví však není něco, na čem by se mělo šetřit.

Je doporučeno se obecně vyhnout přístrojům, které nemají uvedenou značku nebo jsou podezřele levné. Může jít o nekvalitní produkt a v případě zdravotní pomůcky je opravdu důležité se nespolehlivým přístrojům vyvarovat.

Nejlepší glukometry

Na trhu je velké množství glukometrů všech možných typů a funkcí. Zde jsou ty, které lze aktuálně řadit mezi dobrou volbu.

  • Abbot FreeStyle Optium glukometr je klasický invazivní glukometr. Vyniká zejména díky své paměti, která dokáže uchovat až tisícovku měření. Mimo jiné má i průvodce dávkováním inzulínu a možnost zaznamenávání dávek inzulínu. Jeho cena se pohybuje kolem 2 000 Kč.
  • Oblíbenou a levnou volbou je i SD Diagnostics Codefree PLUS glukometr. Jeho paměť pojme až 100 měření a recenze obvykle vychvalují jeho rychlé a přesné měření. Cena glukometru je obvykle kolem 600 Kč.
  • Dobrým bezkontaktním glukometrem je FreeStyle Libre 2. Recenze na tento glukometr bez potřeby píchání do prstu obvykle oceňují pohodlí, které jim poskytuje i přesné měření. Negativní recenze – kterých je mnohem méně – obvykle mají problém s nepřesným měřením.

Nabídka glukometrů se však každým rokem vyvíjí a na trh se dostávají novější, přesnější a uživatelsky příjemnější druhy glukometrů. Díky tomu je čím dál snadnější najít ten nejpřesnější glukometr, který bude uživateli perfektně vyhovovat.

© 2025 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang