Jak vybrat elektrický kartáček – který je nejlepší, cena, srovnání

V zájmu každého jedince je péče o zdraví. Starost o zuby by měla být jeho klíčovou součástí. K jejich údržbě je zásadní mít dobré pomůcky. Nejdůležitější je pořídit si co nejlepší zubní kartáček. Ten může být klasický manuální, nicméně moderní je si pořídit kartáček elektrický, který může člověku péči o chrup zjednodušit. Jak tedy postupovat, když si člověk chce pořídit ten nejlepší?

Shrnutí článku

Na trhu je mnoho druhů elektrických kartáčků v různých cenových hladin.

S pomocí řady funkcí může být čištění zubů snadnější a zábavnější.

Při nákupu je potřeba dát pozor na jejich parametry, jako je výdrž baterie nebo schopnosti kartáčku.

Existují luxusní kartáčky se spoustou zajímavých vychytávek.

Elektrický kartáček je novější obdoba manuálního zubního kartáčku. Má v sobě zabudovanou řadu funkcí, které uživateli usnadní péči o zuby. Elektrické kartáčky jsou například oproti manuálnímu účinnější v odstraňování zubního plaku a hodí se i pro lidi s horší motorikou, například pro děti nebo seniory.

Na trhu lze najít kartáčky různých typů s mnoha funkcemi i cenovými kategoriemi. Je proto důležité vybrat ten správný, který člověku sedne jak svými schopnostmi, tak cenovou dostupností.

Druhy elektrických kartáčků

Existují tři základní druhy. Prvním typem elektrického zubního kartáčku je kartáček s rotační hlavicí. To znamená, že jeho hlavice se otáčí a pomáhá tak snáze vyčistit zuby. Tato hlavice bývá levnější, i když méně účinná a citlivá než jiné typy kartáčků.

Tím může být sonický elektrický kartáček. Místo toho, aby jeho hlavice rotovala, se posouvají pouze štětiny. Ty “vibrují” ze strany na stranu. Tento typ hlavice je šetrnější k zubním dásním a krčkům. Navíc je i vhodný pro lidi s rovnátky. Také mívá delší životnost. Za lepší věci se však musí platit a tak je tato hlavice zároveň dražší, než obyčejnější rotační hlavice.

Dále se jde setkat s magnetickým iO kartáčkem. Ten funguje na principu magnetických mikrovibrací, které efektivně rozrušují zubní plak. Je tišší než jiné kartáčky a přitom si uchovává jemnost a přesnost.

Oproti manuálním kartáčkům má ten elektrický mnoho výhod

Co by měl dobrý elektrický kartáček umět?

Elektrické kartáčky nabízejí řadu funkcí. Při výběru si člověk musí dát pozor, zda kartáček obsahuje všechno, co daný uživatel potřebuje. A naopak nemusí mít ty, které pro člověka nejsou nezbytné. Každá další schopnost totiž často zvedá cenu kartáčku.

Nejzajímavější funkce elektrických kartáčků:

  • časovač
  • senzor tlaku
  • Bluetooth
  • různé režimy a intenzitu čistění

Kartáček může mít v sobě takzvaný časovač. Ten uživateli ukáže, až dosáhne alespoň dvou minut čištění. Lepší časovače mohou signalizovat i menší časové intervaly (např. 30 sekund), aby si člověk mohl lépe rozvrhnout čištění.

Dále může nabízet senzor tlaku, který pomocí vizuálních (svícení) nebo zvukových (vibrace) signálů ukazuje, zda uživatel příliš netlačí na své zuby. Přílišný tlak totiž může narušovat zubní sklovinu a poškozovat dásně.

Zajímavou funkcí je i Bluetooth. Přes něj lze kartáček propojit s mobilní aplikací, kde uživatel vidí, jak dobře a kde si zuby čistí. To ukazuje za pomocí 3D snímání ústní dutiny. Může tak snadno najít zanedbávaná místa, kterých by si při běžném čištění ani nevšiml.

Navíc v aplikaci obvykle uživatel najde i přesně mířené rady ohledně péče o svůj chrup. Ty samozřejmě nenahradí názor dentálního profesionála, mohou však napovědět, co při čistění zubů vylepšit.

Každý kartáček má různé režimy čištění. Jejich počet se u jednotlivých modelů liší. Dobrý kartáček by vždy měl mít režim jemného čištění, který se hodí lidem s citlivými dásněmi, navíc může být velmi užitečný i po případném lékařském zákroku. V rámci režimů lze také často navolit intenzitu čištění.

Elektrické kartáčky mají řadu funkcí, kterými uživateli pomáhají s péčí o zuby.

Kartáčky pro děti

Pro děti jsou určeny speciální dětské kartáčky. Ty mají menší čistící hlavice a jemnější štětiny. Některé dětské modely nabízí zábavu při čištění v podobě nálepek, barevných hlavic či aplikací, které děti pomocí her motivují ke správnému čištění zubů. Starší děti mohou používat i klasické kartáčky pro dospělé, stále by však měly mít zapnutý jemnější režim.

Na co ještě dát pozor

Kromě funkcí jsou i jiné parametry, na které je třeba si dát při výběru pozor. Jedním z nich je počet čistících pohybů. Ten by měl být vyšší než 30 000 pohybů za minutu.

Dále by se měl člověk zaměřit na výdrž baterie. Je samozřejmě logické, že s časem se její výdrž bude snižovat, při zakoupení by však kartáček měl vydržet alespoň týden bez nabíjení. Počet dní po kterých baterie vydrží samosebou závisí na tom, jak často si uživatel zuby čistí a zda kartáček vždy používá zapnutý nebo si někdy zuby čistí čistě manuálně.

Dobré je si i promyslet, jak člověk chce, aby se kartáček nabíjel. Některé typy se nabíjí pomocí stojánku, do kterého se kartáček umístí. Jiné lze nabíjet pomocí kabelu (standardně USB nebo USB-C). Některé prémiové kartáčky mají možnost bezdrátového nabíjení, kdy se kartáček pouze jednoduše položí na nabíjecí podložku zapojenou do zásuvky.

Člověk by se rovněž měl podívat na příslušenství, které v balení s koupeným kartáčkem dostane. Vyplatí se například kupovat kartáčky s větším množstvím výměnných hlavic. Ty se totiž časem opotřebovávají – odborníci je doporučují měnit přibližně každý třetí měsíc – a takhle je má uživatel hned k dispozici a nemusí po opotřebování kupovat další. Navíc díky nim lze kartáček sdílet mezi více lidmi (například mezi partnery nebo v rodině), kdy má každý člen domácnosti svojí označenou hlavici, kterou při čištění prostě připne na tělo kartáčku.

Při častém cestování se může vyplatit si ke kartáčku koupit i cestovní pouzdro. To ochrání kartáček před poškozením, často navíc obsahuje i nabíjecí stanici (pro kartáčky, které to potřebují), takže se při dlouhé dovolené nestane, že se kartáček vybije.

Kolik za kvalitní kartáček?

Ukazatelem kvalitu produktu je i cena. Kartáčky pod 1 000 korun obvykle mají pouze základní vlastnosti. Nejčastěji mají obyčejné rotační hlavice. Může být vhodný pro začátečníky, kteří nechtějí nebo nemohou do kartáčku investovat vyšší částku.

V cenách do 3 000 se pak pohybují kartáčky s velkým rozsahem funkcí a druhů hlavic. Dají se považovat za kvalitní a výkonné produkty. Je to kategorie, do které se obvykle vyplatí investovat, pokud na ni člověk má finance.

Veškeré dražší kartáčky pak jsou luxusní zboží s množstvím speciálních funkcí. Při jejich koupi by měl člověk rozmýšlet, zda skutečně využije veškeré schopnosti kartáčku a nebo by mu stačila levnější verze, která tyto funkce postrádá. Kartáček této cenové kategorie svého uživatele nezklame, často však může být nahrazen levnější variantou.

Elektrický kartáček může být jak vcelku levná záležitost, tak i luxusní zboží.

Jaký je nejlepší zubní kartáček?

V lékárnách (například Benu lékárna) i v obchodech s elektronikou lze narazit na skutečně velké množství elektrických zubních kartáčků. Oblíbené jsou například elektrické kartáčky Philips, které oproti jiným vynikají svou tichostí a navíc jsou vhodné pro citlivé dásně. Oproti tomu například Oral-B nabízí kartáčky se silnějším mechanickým pohybem a u lepších modelů i pokročilejší funkce.

  • Za nejlepší sonický kartáček se může považovat Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29. Ten obvykle obsazuje nejvyšší příčky testů sonických kartáčků. Jeho výkon dosahuje až 62 000 kmitů za sekundu a nabízí i senzor tlaku nebo časovač. Tento kartáček má navíc i funkci BrushSync, která uživatele upozorní, když je vhodná doba na výměnu hlavice kartáčku. Jeho cena se obvykle pohybuje kolem dvou tisíc korun.
  • Pro začátečníky může být vhodný Philips Sonicare 3100 HX3671/13. Má v sobě program Easy-start, který během prvních 14 dní zvyšuje intenzitu čištění, aby si uživatel na nový kartáček zvykl. Obsahuje navíc i časovač a funkci BrushSync. To vše za cenu přibližně tisíc korun.
  • Pokud člověk hledá dobrý výkon za nízkou cenu, může zkusit Oral-B Vitality Pro. Ten má v sobě zabudovaný časovač a lze si u něj vybrat ze tří čistících programů. Lze jej sehnat za přijatelnou cenu do tisíce korun.
  • Luxusní volbou je pak Oral-B iO Series 10. kartáček s magnetickým iO pohonem. Obsahuje navíc další vymoženosti jako časovač, tlakový senzor nebo Bluetooth. Jde však o spíše prémiový kartáček, neboť ho lze koupit za cenu kolem 8 000 korun.
  • Pro děti může být vhodnou volbou Philips Sonicare For Kids HX6322/04. Jde o sonický kartáček s výkonem 62 000 kmitů za minutu. Má dva režimy určené pro mladší a starší děti a možnost připojení pomocí Bluetooth.

Ve výsledku výběr toho nejlepšího kartáčku na zuby závisí především na individuálních potřebách jednotlivce. Někdo chce luxusní pomůcku se spoustou funkcí, jinému stačí obyčejná rotační hlavice. Dobře zvolený kartáček uživateli usnadní každodenní péči a může výrazně přispět k dlouhodobému zdraví zubů i dásní. Přesto by měl člověk pamatovat, že ani ten nejlepší zubní kartáček nenahradí funkce jiných pomůcek, jako je například dentální niť.

© 2025 Puntanela.cz | Nakódoval Leoš Lang